close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Zisti kto si a rob to úmyselne.

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Mozkové centrum pro spravedlnost

1. září 2008 v 13:05 | afinabul |  Ponerológia
Když nás někdo ošidí, máme chuť mu to vrátit i s úroky. A to dokonce i v případě, že nás pomsta přijde pěkně draho. Švýcarští vědci odhalili centrum v mozku, které má naši touhu po odplatě na svědomí.
Neurologické laboratoře na Curyšské univerzitě mohou nezasvěcenému pozorovateli připomínat doupě hazardu. Hra o peníze tu bývá na denním pořádku. Tým vedený Dariou Knochovou si k ní zve dobrovolníky z řad studentů. Vědci rozdělí hráče do dvojic. Jeden člen soutěžního tandemu dostane 20 švýcarských franků. Pokud chce, může se o tuto sumu rozdělit s druhým členem dvojice. Je jen na něm, jak částku rozdělí. Pokud se však obdarovaný spoluhráč bude cítit ošizený, může darovanou částku odmítnout. V tom případě celá suma propadne a oba hráči zůstanou bez peněz.
Hra vypadá na první pohled poněkud slabomyslně, ale pro Dariu Knochovou a její spolupracovníky představuje velmi dobrý model spolupráce mezi lidmi. Rozdělení částky je určitou formou nezištné kooperace. Hráč si může nechat všechno a partnerovi nenechat nic. Může však zvolit i dělbu půl na půl nebo dokonce věnovat spoluhráči větší část peněz. Pokud se zachová sobecky, riskuje, že jej ublížený spoluhráč potrestá odmítnutím částky. Trestající hráč na touhu po spravedlnosti doplácí. Chladná kalkulace velí spokojit se s jakoukoli částkou, protože odmítnutí znamená, že trestající hráč sám vyjde naprázdno. Lidská přirozenost ale velí trestat sobce, i když to něco stojí. Odborníci označují toto jednání jako "altruistické trestání". Při pokusech na Curyšské univerzitě se hráči většinou uchylovali k trestání, když je protihráč obdaroval z celkové částky dvaceti franků méně než čtvrtinou. Podobné studie pomáhají vědcům odhalovat, na jakých principech vznikala lidská společnost. Mnohé z těchto zákonitostí máme tak hluboko pod kůží, že si ani neuvědomujeme, že se podle nich dnes a denně podvědomě chováme.
Daria Knochová a její spolupracovníci odhalili, ve které části mozku se rodí rozhodnutí potrestat sobce. Nechali dobrovolníky hrát hru "dělení dvaceti franků" a přitom jim krátkým impulsem magnetického pole vyřazovali z činnosti různé části mozku. Mozek není magnetickým polem nijak poškozen. V zasažené části se dočasně uvede v chaos tok elektronů, kterým si nervové buňky navzájem předávají vzruchy. Po krátké době se v zasažené části mozku obnoví pořádek.
Nejzajímavější situace nastala, když měl ošizený hráč vyblokovánu mozkovou kůru v pravé přední části čelního mozkového laloku. Tato oblast je silně aktivována při pocitech bezpráví. Po jejím utlumení pocit křivdy nemizí. Ztrácí se však chuť potrestat toho, kdo nám ublížil. Hráči, kteří dostali z celkové částky dvaceti franků jen malý díl a měli přitom utlumenou pravou přední část čelního mozkového laloku, se i nadále cítili ošizeni. Přesto se spokojili s málem a nabízenou almužnu neodmítli.
Výsledky pokusů švýcarských vědců zveřejnil na svých webových stránkách prestižní vědecký týdeník Science. Článek vzbudil velkou pozornost nejen mezi neurology. Hodně se o něj zajímají i ekonomové, kteří se zabývají rozhodováním lidí. Představa, podle které máme velmi přesně spočítáno, co se nám vyplatí a co nikoli, se ukazuje jako velmi nepřesná. Dokonce i v ryze hmotné otázce peněz vstupují do lidského rozhodování emoce. Výsledné jednání může být na hony vzdálené tomu, pro co bychom se rozhodli na základě střízlivé kalkulace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BellaF BellaF | E-mail | 29. února 2020 v 9:54 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti - http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.