Zisti kto si a rob to úmyselne.

Reálný svět šmírujících „bojovníků proti terorismu“

10. října 2008 v 19:22 | afinabul |  Ponerológia
Navzdory ujišťování George Bushe i nejvyšších činitelů amerických tajných služeb byly stovky amerických občanů odposlouchávány při svých zámořských hovorech s přáteli či s rodinou, přiznali před senátním zpravodajským výborem dva pracovníci odposlechového střediska Národní bezpečnostní agentury (NSA).
"Byli to jen obyčejní, průměrní Američané, kteří se náhodou ocitli na Blízkém východě, v oblasti zájmu našich odposlechů, a k telefonování použili satelitní přístroje," konstatovala podle televizní stanice ABC Adrienne Kinnová, která v odposlechovém ústředí NSA v georgijském Fort Gordonu pracovala v letech 2001 až 2003. Kinnová, tlumočnice z arabštiny, odposlouchávané hovory popsala jako "důvěrné, osobní záležitosti s Američany, kteří nejsou v žádném případě, ani v nejmenším spojeni s ničím, co by mělo co dočinění s terorismem."
Podle Kinnové k odposlouchávaným a "zaznamenávaným" osobám běžně patřili američtí novináři a pracovníci humanitárních organizací, kteří volali domů nebo do svých kanceláří v USA.
Před senátním výborem stanul také bývalý arabista amerického námořnictva David Murfee Faulk, který prohlásil, že spolu s kolegy od konce roku 2003 do listopadu 2007 naslouchal tisícům hovorů amerických občanů volajících z bagdádské tzv. Zelené zóny. "Volali domů do Států, mluvili se svými manželkami, někdy přítelkyněmi, někdy to byl jeden hovor za druhým," popsal Faulk.
Přiznání obou "operátorů" je prvním příležitostí nahlédnout pod pokličku takřka všeobjímajícího amerického sledovacího programu. Ještě letos v únoru Bush ujišťoval, že se "neustále kontroluje, aby byly dodržovány občanské svobody amerických občanů a k jejich soukromí se přistupovalo s respektem". Nyní však Faulk přiznal, že se spolu s kolegy z NSA běžně bavili tím, že si navzájem dávali k dobrému nahrávky sexuálně laděných hovorů. Každý záznam, který měl kolegy pobavit, byl proto označen speciálním kódem, aby k němu měli přístup i ostatní "operátoři". "Hele, tohle si poslechni," popsal Faulk běžnou praxi, "tohle jsou pěkný prasárny, nebo se podívej na tohle, to je fakt sranda!" O obsahu odspolouchavných hovorů se kromě toho operátoři navzájem bavili o přestávkách. "Nakonec jsem z toho ale získal velmi špatný pocit," dodal Faulk.
Bývalý šéf NSA a nynější ředitel CIA generál Michael Hayden v přísežném prohlášení před Kongresem popřel, že by jeho úřad odposlouchával soukromé hovory občanů USA. "Ani v nejmenším. Pečlivě se soustředíme na obranu naší země proti Al Kajdě a organizacím, které jsou s ní spjaté," prohlásil.
Nejmenovaný vysoký zpravodajec se pro ABC Haydena zastal s tím, že "všichni zaměstnanci americké vlády" přece musejí počítat s tím, že jejich telefonická konverzace může být monitorována ve snaze zajistit "informační bezpečnost".
"Určitě nepočítali s tím, že se jejich hovory s manželkou o milování stanou předmětem obecného pobavení," konstatuje ale Jonathan Turley, který na univerzitě George Washingtona přednáší ústavní právo. "Tato fakta jsou pro vládní odposlouchávací program tímtéž jako Abú Ghrajb pro zákon o vězeňství."
Adrienne Kinnová rovněž přiznala, že její oddělení odposlouchávalo i hovory Američanů z Mezinárodního výbor Červeného kříže nebo z organizace Lékaři bez hranic. "Věděli jsme, že pracují pro humanitární organizace," řekla Kinnová pro ABC. "Náš systém je identifikoval přesně. Namísto ale abychom jejich hovory odblokovaly, nahrávali jsme je a ukládali."
Mluvčí Lékařů bez hranic Michael Goldfarb nad těmito zjištěními vyjádřil pobouření: "Zneužívání humanitárních akcí sběrem zpravodajských informací k vojenským či politickým účelům ohrožuje naši schopnost pomáhat ohroženým lidem a podkopává i bezpečnost našich pracovníků."
Kinnová i Faulk shodně potvrdili, že jejich nadřízení otázky ohledně odposlechl soukromých hovorů opakovaně odmítali. "Pokaždé říkali jen něco v tom smyslu, že naší prací je sbírat informace a předávat je dál a o nic jiného že se starat nemáme," popsala Kinnová. Konstatovala, že se jí sice párkrát podařilo zaslechnout a nahrát něco důležitého, ale těch několik případů nemlže vyvážit mrhání času a lidských zdrojů na odposlouchávání obyčejných Američanů. "V neustále se rozšiřující síti je navíc čím dál tím těžší najít skutečně důležitou informaci," podotkla.
Mluvčí generála Haydena k těmto tvrzením prohlásil, že "v NSA byl zákon vždy přísně dodržován a tvrdit, že generál Hayden nařídil či toleroval nezákonnosti je k smíchu." Nynější šéf NSA generál Keith Alexander k tomu vysvětlil: "Byli jsme pověřeni chránit a bránit národ s integritou, zodpovědností a s respektem vůči zákonům. Jako Američané bereme tento úkol vážně. Naši zaměstnanci neúnavně pracují pro dobro národa a hrdě slouží své zemi."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.