Zisti kto si a rob to úmyselne.

Spin k 3.3.2009: Pakistán

3. března 2009 v 11:47 | afinabul |  Spin
Přízrak z Mnichova ožil: Sportovci pod palbou teroristů

* Deset až dvanáct útočníků napadlo autobus se srílanskými sportovci.
* Zabito bylo pět policistů, kteří je chránili, a řidič dalšího autobusu. Šest sportovců a jejich trenér utrpěli zranění.
* Teroristům se podařilo z místa činu uprchnout, policie ztratila stopu.

Láhaur - Pět policistů zahynulo při střeleckém útoku teroristů na autobus srílanského kriketového týmu v pákistánském Láhauru. Zemřel také řidič druhého autobusu, který jel za napadeným vozem a vezl australské rozhodčí.
Policejní velitel v pákistánské provincii Pandžáb Chalíd Farúk prohlásil, že styl atentátníků "připomínal útoky v Bombaji". Při nich loni na podzim zahynulo v indické finanční metropoli 165 lidí.
Okolo dvanácti útočníků napadlo autobus srílanských sportovců, který mířil na Gaddafího stadion, kde se měli utkat s pákistánským národním týmem. Kriket je nejoblíbenějším sportem v regionu.
Teroristé nejprve napadli policisty doprovázející autobus a pět z nich zabili, pak teprve začali střílet na sportovce. Podle pákistánských zdrojů je šest sportovců zraněno. Zraněn byl také jejich britský trenér.
"Chci říci jednu věc: je to stejný vzorec, stejní teroristé, kteří zaútočili v Bombaji," citovala Reuters pandžábského guvernéra Salmana Tasíra.
Podle Reuters se jedná o první velký útok na mezinárodní sportovní tým od olympiády v Mnichově roku 1972, na které palestinští teroristé zabili 11 sportovců z Izraele.
Útočníci se údajně na místo dopravili motorizovanými rikšami a sportovce napadli granáty a střelami z kalašnikovů. Guvernér Pandžábu prohlásil, že se útočníci nacházejí v nedalekém nákupním středisku, policie nicméně přiznala, že jejich stopu ztratila.
"Nevíme, kde jsou," citovala Reuters policejního šéfa. Bezpečnostní operace nyní probíhají po celém městě.
"Pět našich hráčů je zraněno, ale jsou v pořádku. Hráči jsou nicméně otřeseni. Nikdy se jim nic podobného nepřihodilo," řekl indické televizi bývalý člen srílanského týmu Sanath Jayasuriya ještě něž se počet zraněných zvýšil na šest.
Srílanský prezident odsoudil útok a vyzval k okamžité evakuaci všech srílanských hráčů.
Podle BBC se jedná o velkou ránu pro pákistánský kriket, který pozval srílanské sportovce, aby se zúčastnili turné v zemi poté, co svoji účast po útocích v Bombaji odvolali Indové. Podle Indie existovalo pojítko mezi bombajskými teroristy a pákistánskými tajnými službami. Pákistán přiznal, že útok byl částečně naplánován na jeho území.
Kvůli bezpečnosti odvolali své turné i Australané a mezinárodní kriketová federace minulý měsíc rozhodla, že se Trofej šampionů, druhý nejvýznamnější kriketový turnaj, v roce 2009 přesune z Pákistánu právě na Srí Lanku.
Pozorovatelé se shodnou na tom, že zřejmě neexistuje důvod, proč by pákistánské radikální skupiny útočili právě na srílanské sportovce, jediným motivem bude pravděpodobně snaha vyvolat paniku v zahraničí.
Pákistánský ministr pro námořní dopravu však obvinil Indii.
"Důkazy, které máme, ukazují, že tito teroristé přišli přes hranici z Indie," prohlásil Sardar Nabíl Ahmed Gabol. "Šlo o spiknutí, jak poškodit pověst Pákistánu."


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.