Zisti kto si a rob to úmyselne.

COINTELPRO Revisited

31. října 2009 v 19:48 | afinabul |  Ponerológia
Následující článek byl sice napsán již v osmdesátých letech, ale popisované metody státních agentur se od té doby zase tolik nezměnily. Těm starším, kteří zažili represe za bolševika připomene metody STB, pro ty mladší poslouží jako průvodce metodami dnešních represivních složek, neboť ty čerpají jak z metod výše zmíněné neblaze proslulé státní organizace, tak i z metod americké FBI, která si jak známo v Praze zařídila i vlastní odbočku zaměřenou právě na pomoc při školení českých fízlů.

Taktika používaná vládními institucemi proti protestním hnutím porušuje naše základní ústavní práva. Obyčejným lidem se tak téměř znemožňuje zapojení do společenského života. Vytváří se atmosféra strachu a nedůvěry, která podkopává snahy o odpor proti oficiální politice.

Podobné metody se používaly v šedesátých letech v rámci tajného programu FBI, známého pod názvem "COINTELPRO". Program byl později zveřejněn a oficiálně ukončen. Důkazy však ukazují, že ve skutečnosti pokračuje dál, a že tajné operace mající za cíl zdiskreditovat a narušit opoziční hnutí se staly institucionálním rysem federální i místních administrativ ve Spojených státech. Tento dokument je určen k tomu, aby pomohl současným a budoucím aktivistům poučit se z historie programu COINTELPRO, a lépe tak odolávat podobným útokům.

V první části najdete krátký přehled aktivit FBI v šedesátých letech. Též tam najdete vysvětlení, proč je pravděpodobné, že k podobným vládním intervencím bude docházet i později, a získáte přehled o obecných pravidlech pro účinnou obranu proti nim.

Hlavní část popisuje specifické metody, které byly v minulosti použity k narušení domácího disentu a probírá kroky, jimiž je možné omezit či odrazit jejich dopad.

Historická analýza tohoto spisku je založena na důvěrných interních materiálech, připravených v šedesátých letech FBI a policií.

Rovněž jsem čerpal z prohlášení agentů, kteří po šedesátých letech opustili státní službu a ze svědeckých výpovědí veřejných činitelů učiněných před Kongresem či soudy. I přesto, že informace z těchto pramenů jsou neúplné a že mnohé zůstalo ještě utajeno, víme již dost, abychom se z toho pro budoucnost poučili.

Doporučení obsažená v tomto dokumentu se zakládají jak na autorově dvacetileté zkušenosti aktivisty a právníka, tak i na rozhovorech s ostřílenými organizátory pocházejícími z široké palety dalších hnutí. Jejich cílem je poskytnutí startovního bodu pro diskusi, abychom tak byli připraveni, než tlaky zesílí. Většina z nich je otázkou pouhého zdravého rozumu, jakmile jednou pochopíte metodologii utajených aktivit. Berte tyto otázky vážně. Promluvte si o těchto doporučeních s ostatními. Přizpůsobte je vašim vlastním podmínkám. Je důležité, abychom chránili naše hnutí i nás samotné.
Co byl program COINTELPRO?

COINTELPRO byl tajný program FBI, který měl zbrzdit nárůst protestních hnutí, vzniklých v šedesátých letech v USA. Jeho cílem však nebyli pouze nepřátelští špióni, jak by se mohlo podle jeho názvu zdát ("Counterintelligence Program", v češtině "Kontrašpionážní program"). FBI se tímto způsobem prostě rozhodla zlikvidovat "radikální" politickou opozici v USA. Když selhaly tradiční způsoby represe (nátlak, šikanování a stíhání pro politické zločiny), jež naopak přispěla ke stoupajícímu hnutí odporu, FBI vzal zákon do svých rukou a v tajnosti, s použitím násilí sabotoval ústavou chráněné politické aktivity. Sledování podezřelých osob bylo tím nejmenším, a použité metody by se daly přirovnat k domácí verzi tajných akcí, jimiž se po světě tak smutně proslavila CIA.

[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]
[*]


Jak fungoval?
FBI v tajnosti instruovala své pobočky po celé zemi jak uplatňovat schémata mající za cíl "zmást, zdiskreditovat, rozbít a jinak zneutralizovat" specifické osoby a skupiny. Byla povzbuzována úzká koordinace s místní policií a prokuraturou. Nejvyšší autoritou byli vysocí úředníci FBI ve Washingtonu, kteří požadovali, aby "v žádném případě nedocházelo k poškození pověsti FBI". Bylo schváleno více než 2000 individuálních akcí. Dokumenty odhalují tři typy metod:
[*]
- 1. Infiltrace: Agenti a informátoři měli za úkol nejen donášet na politické aktivisty, ale jejich hlavní funkcí bylo je diskreditovat a narušovat jejich aktivity.
[*]
- 2. Jiné formy nátlaku: FBI i policie používali i psychologický nátlak přicházející z venku prostřednictvím zfalšovaných publikací, podvržené korespondence, anonymních dopisů a telefonátů, aj.
[*]
- 3. Obtěžování, zastrašování a použití násilí: Vyhrožovalo se vystěhováním z bytu, ztrátou zaměstnání, vloupáním, vandalismem, předvoláním před velkou porotu, uvalením vazby na základě falešné záminky, podvodnou žalobou či fyzickým násilím nebo k těmto činům přímo docházelo za účelem zastrašení aktivistů a zastavení činnosti jejich hnutí. Vládní agenti buď svou účast v těchto akcích skrývali, nebo si pro ně vymysleli legální záminku. V případě černošských a indiánských hnutí byly tyto útoky - včetně přímých politických vražd - tak rozsáhlé a zrůdné, že se dají označit jako státní terorismus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.