Zisti kto si a rob to úmyselne.

Rovný metr: kdo hlídá hlídače?

9. října 2009 v 13:43 | afinabul |  Ponerológia

Databáze ContactPoint má katalogizovat údaje o 11 milionech dětí v Británii. Nicméně vybraným lidem byla udělena vyjímka, která je z této jistě bezpečné databáze Velkého Bratra má vyjmout resp. evidovat o nich jen některé informace.
Ministři britské vlády tvrdili, že vyjmuty mají být pouze osoby pod policejní ochranou (oběti domácího násilí, chránění svědkové apod.), nicméně dle článku Daily Mail údaje magistrátu odhalily, že na tomto seznamu vybraných lidí figurují i "celebrity, politici a vysoce důležití členové veřejnosti".
Situace velmi ukázkově dokládá onen princip, že všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější (Farma zvířat, George Orwell), ale také něčím vypovídá o oprávněnosti obav ze zneužití informací v takto centrálně propojené databázi. Zejména korupce se tím může velmi usnadnit.
Tento systém za 224 milionů liber byl vytvořen v reakci na vraždu Victorie Climbie v roce 2000. Měl umožnit, aby doktoři, sociální pracovníci, charitativní organizace a policisté měli možnost snadno dítě identifikovat.
K (ne)bezpečnosti centralizovaných databází zkorumpovanou vládou krátké video (s českými titulky):

A jedno delší pojednání (trochu nábožensky zabarvené) s názvem "Elektronický koncentrák" (s českými titulky):
+ malá EU novinka
Telegraph.co.uk informuje o projektu Indect financovaném EU, jehož cílem je vytvořit automatický systém sbírání a zpracování informací z webových stránek, diskuzních fór, souborových serverů, P2P sítí and dokonce i jednotlivých koncových počítačů. Cílem je pomocí umělé inteligence vyhledávat "nestandardní" chování uživatelů a potenciální hrozby. S tím se pojí i další projekt financovaný EU - Adabts - který má automaticky detekovat "podezřelé" chování lidí na veřejnosti pomocí CCTV kamer a dalších metod (na základě analýzy hlasu, pohybů těla a dalších údajů) a tyto osoby pak sledovat v davu.

Takže si dejte příště pozor, jak se tváříte.
Popravdě to opravdu asi souvisí s konceptem vězení nazvaným panoptikum, které má kruhovou geometrii, ve které hlídací věž uprostřed vidí do všech vězeňských cel zároveň, takže vězni žijí v dojmu, že kdykoliv mohou být pozorováni. Takové vězení navrhl jistý sociální vědec Jeremy Bentham v 1785.
Plán EU špehovat každého nonstop toto vězení velmi připomíná. Kromě získávání informací má tento koncept i svou psychologickou stránku. Pocit, že mohu být pozorován, měl mít u tohoto vězení efekt ovládání mysli, kdy člověk podvědomě raději hlídá sám sebe.
zdroj
Podozrivý Google


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.