Zisti kto si a rob to úmyselne.

Chaokracia

19. listopadu 2009 v 20:37 | afinabul |  Ponerológia
Nerevoluční chaos
Žádná revoluce neproběhla - její podmínkou je zrušení právní kontinuity s předcházejícím režimem. Právní kontinuita s komunistickým režimem vytvořila počáteční nerovné podmínky systému.
Privatizační chaos
Privatizace umožnila, aby se obrovský státní majetek dostal do vlastnictví nomenklatury propojené s StB a několika investičních fondů. Fenomén "tunelování" vytvořil typ "děravého" politicko-ekonomického systému s "bankovním socialismem", který se osvědčil i v současné celosvětové finanční krizi.
Právní chaos
Privatizační heslo politiků "pryč od právníků" etablovalo kulturu slabého právního státu, na jehož aktuálním konci je kauza justiční mafie, katarského prince nebo právnické fakulty v Plzni.
Kontrolní chaos
Na rozdíl od vyspělých západních zemí absentuje v dělbě moci - výkonné, zákonodárné a soudní - čtvrtý pilíř demokracie: efektivní systémová kontrola.
Partajní chaos
Zakotvení nových stran bylo umožněno ve spojení s korupcí, tajnými konty a netransparentním financováním. Upevnily se nedemokratické podmínky pro politickou soutěž.
Techno-monetární chaos
Informace šířící se rychlostí světla zanachronizovaly demokratické mechanismy. Spekulativní transnacionální bankovní operace devalvují národní ekonomiku za pár minut. Demokracie se stala systémově pomalou.
Mediální chaos
Globální zánik demokracie byl dovršen řízenou demolicí WTC 11. září 2001, kterou vlády účelově využívají pro válku s terorismem a média jim propagandisticky napomáhají při tvorbě veřejného souhlasu.
Globální technofízlování
Totalitní fízlování bylo nahrazeno sofistifikovanou kyberkontrolou. Tajný kód integrovaný do softwaru Microsoftu umožňuje fízlovat uživatele Windows. Spor o demokracii není již otázkou volby strany, ale otázky "demokratický Linux, nebo systémově děravé Windows"?
Genderová nedemokratičnost
V oblasti rovnosti pohlaví režim upevnil "nadvládu mužů" - nedemokratickou politickou kulturu. Absence žen na předních politických pozicích i ve státní správě je důkazem kontinuity s předešlým androcentickým systémem.
Zrození chao(s)kracie
Lid formálně panuje, ale nevládne = "konstituční" demokracie. Skutečnou moc mají elitní aktéři využívající systém prostřednictvím politicky "děravého" prostředí, které je nestabilní, neurčité a časově diskrétní - mimo rovnováhu demokratického řádu.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.