Zisti kto si a rob to úmyselne.

IPCC: Himaláje roztají do roku 2035. Oprava: 2350

2. ledna 2010 v 11:03 | afinabul |  Ponerológia
Prognóza IPCC se spletla o 300 let. To je zatím rekord. Jak k tomu mohlo dojít? IPCC používá jako zdroj svých informací zprávy z tisku. Nikoli vědecké studie. Přebírá novinářské kachny bez ověření i s fatálními tiskovými chybami. To není gag ze Simpsonů. To je realita."V Himálaji ustupují ledovce rychleji než v jakékoli jiné části světa a pokud stávající tempo nástupu nezpomalí, existuje vysoká pravděpodobnost, že při stávající rychlosti oteplování Země tyto ledovce zmizí do roku 2035 nebo dokonce ještě dříve."
To tvrdí poslední zpráva IPCC (Mezinárodní panel pro klimatické změny) z roku 2007. Indická delegace při OSN se proti tomuto textu ohradila, ale plénum IPCC bylo přesvědčeno, že zná situaci v Indii lépe než "domácí", a alarmující text o stavu himálajských ledovců schválilo.Když nedávno indický ministr životního prostředí vydal studii, ve které tvrdí, že Himaláje do 30 let rozhodně neroztají, předseda IPCC, Rajendra K. Pachauri se do něj opřel, že to není vědecká studie, ale "voodoo". A že se nesluší zpochybňovat IPCC, protože to je "seriozní instituce" (sober body), na které dohlíží vlády celého světa.
Nyní se situace vysvětlila. Nemá to být 2035, ale 2350. Byl to překlep. Tisková chyba. To je ale trapas.IPCC se vymstilo, že texty, které podporují alarmismus, publikuje bez ověření. Mannův hokejkový graf také neověřovala (ani nemohla, Mann svá zdrojová data tajil). Očividně se z toho nepoučili. Údaj 2035 citovali z novin, aniž by vystopovali, odkud vlastně pochází.

Na počátku podle všeho stojí práce ruského vědce Kotlyakova, kterou v roce 1996 publikoval v rámci studie UNESCO. Tam Kotlyakov píše, že tyto ledovce by mohly roztát "do roku 2350" (viz odkaz pod článkem, str. 66). Ne tedy roztát úplně, ale zmenšit se z dnešních 500 000 km2 na 100 000 km2.

Zvětšit obrázek 21. květen 2009 - Slavný horolezec a přední klimatický aktivista Apa Sherpa na vrcholu Mount Everestu při svém rekordním 19. výstupu. V rukou drží banner se svým poselstvím (Zastavte klimatické změny. Nechte Himaláje žít.)

Kdo toto datum zkomolil? IPCC číslo 2035 převzala ze zprávy World Wildlife Fund. A WWF nemohl tento údaj vzít odnikud jinud než z novinového článku z roku 1999. Takže za prvé, IPCC přebírá klíčové informace bez ověření z druhé, ba ze třetí ruky. Za druhé je přebírá nikoli z vědecké peer-review literatury, ale z novin. Za třetí, když někdo na chybu upozorní, IPCC se ho snaží zastrašit a umlčet.

Bájné datum 2035 se zřejmě zrodilo v létě 1999, když se chystala konference glaciologů. Novinář Fred Pearce z New Scientist tehdy udělal interview se Syedem Hasnainem z Indie, který v ICSI (Mezinárodní komise pro sníh a led) šéfuje glaciologům. Hasnain se při hovoru asi zmínil o Kotlyakově studii. Novinář ale špatně poslouchal a vložil Hasnainovi do úst rok 2035 místo roku 2350. Nebo se milý žurnalista jen dopustil překlepu.

Žádná vědecká studie ICSI, která by uváděla rok 2035, totiž neexistuje.
Že si novináři a IPCC neověřují informace, než je publikují, to mě neudivuje. Naopak s tím počítám jako s jednou z mála životních jistot. Udivují mě ale dvě jiné věci. Za prvé, že Hasnain se proti chybě novináře ani proti chybě IPCC neohradil. Za druhé mě udivuje, že Pachauri, který je také z Indie, uvěří bludům o ledovcích, ačkoli je má doma za humny a vidí, že tak rychle netají.
V květnu 09 World Wildlife Fund odstartoval jednoroční kampaň za záchranu Himalájí ("Climate 4 Life - a call from Himalayas"). Tomu tedy říkám úspěšná kampaň. Ještě neuběhl ani rok a zkázu Himalájí se podařilo oddálit o celých 300 roků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.