close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Zisti kto si a rob to úmyselne.

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

John Sack: Oko za oko

14. ledna 2010 v 15:19 | afinabul |  Knihy
Dostala se mi do rukou kniha od amerického novináře Johna Sacka s názvem "OKO ZA OKO". Nejsem v žádném případě popíračem holocaustu, ale domnívám se, že tak jako docházelo ze strany některých občanů u nás po válce k vybočení v jednání na odsunutých němcích, tak je dobré vědět k jakým docházelo obdobným jednáním po válce ze strany polských Židů, kteří se vrátili z koncentračních táborů. Proto jsem se rozhodl, že napíši anotaci této knihy a stáhnul jsem ze stránek "Prefer Statement" rozhovor s Johnem Sackem, který mimo jiné je také žid !

Otřesné, šokující,kruté,zrůdné, nelidské, takovými slovy bývá právem označován holocaust,genocida, prováděná nacistickým Německem na evropských Židech. Po mnohá desetiletí platila tato historická teze pouze jednosměrně. Teprve v poslední době se - i u nás - začíná diskutovat o jevech, které provázely masový odsun německých civilistů z těch území, kde to stanovily dohody vítězných válečných mocností. Zatímco jen velmi opatrně poodhrnujeme roušku této smutné epizody v českých zemích, americký novinář John Sack přináší deprimující svědectví o genocidě, páchané polskými Židy, většinou navrátilci z koncentračních táborů na civilním německém obyvatelstvu Polska a těch území, které po válce Polsku připadla. Sackovo svědectví je děsivé, ale podložené dlouholetým studiem historických pramenů z obou stran železné opony, autentickými záznamy očitých svědků, ať už byli na straně vězněných a trýzněných - nebo věznitelů a trýznitelů. Tato kniha nepochybně zalomcuje mnohými našimi představami, ideály a předsudky. Autora však nelze ani při "nejlepší" vůli podezírat ze zaujatosti: je totiž sám Židem. A právě jeho židovství a snaha dostát jeho mravním postulátům, byly důvodem k napsání této knihy.

"PREFER STATEMENT"

John Sack: Bez pravdy není nic

John Sack (1930) - americký novinář, autor desítky reportážních knih, především z míst různých válečných konfliktů. Jako reportér byl v Koreji, Vietnamu, Perském zálivu, v Bosně. Je autorem knihy Oko za oko (An Eye For An Eye), která poprvé vyšla v roce 1993 a vzbudila značný ohlas - autor v ní psal o organizovaných zločinech, kterých se v Polsku dopouštěli po skončení války židé na Němcích. Kniha vyšla v českém překladu u nakladatelství Votobia. Následující rozhovor vyšel v literární příloze Práva (Salon - 10. 12. 1998) a autor Zdenko Pavelka jej uskutečnil s Johnem Sackem při jeho návštěvě v Praze, kde byl jako host na mezinárodní novinářské konferenci.

Co si o své knize myslíte po pěti letech od jejího prvního vydání? Napsal by jste ji jinak?

Od té doby jsem pracoval na dvou dalších knihách, takže si už Oko za oko moc nepamatuji a četl jsem ji znovu, když jsem letěl do Prahy. Myslím, že je pořád stejně dobrá. Před pěti lety, po jejím prvním vydání, hodně lidí říkalo, že to, co jsem napsal, není pravda. Ale kniha pravdivá je, v anglickem vydání jsou odkazy na prameny, které v českém vydání nejsou. Dnes se už hlasy proti knize neozývají. Není potřeba, abych ji psal znovu nebo jinak. Navíc je na internetu, a dá se to k původnímu textu doplnit. Například, že Šlomo Morel je dnes v Izraeli - můžu vám na něj dát telefon, jestli chcete - a že je na něj vydán zatykač.

Byl jste obviňován, že podporujete antisemitismus?

Já jsem žid. Když kniha vyšla ve Spojených státech, byl jsem v televizi obviněn z toho, že patřím k těm, kteří popírají holocaust. Přitom první tři kapitoly jsou o holocaustu.

A dnes?

Dnes uznávaní profesoři na univerzitách říkají totéž. Profesor Columbijské univerzity Istvan Deak mluvil o těchto zločinech na konferenci v Los Angeles ještě ostřeji. Také citoval z mé knihy, i když řekl, že není příliš dobře napsána, ale já ji psal jako příběh, ne jako historickou práci. Ale tři dny poté jsem měl na stejné téma mluvit v New Yorku v Muzeu holocaustu a tam mé vystoupení zrušili. V nedávno vydané knize Evropa: Dějiny její autor Norman Davis přijímá všechno, co jsem napsal.

Máte pocit, že jste průkopník?

Ano. Ale nebyl důvod, aby to byla průkopnická kniha, protože se o těchto zločinech vědělo už od roku 1945. Ta kniha měla být napsána už tehdy a tisíce životů by byly zachráněny. Neudělal jsem žádný objev. Napsal jsem o něčem, o čem reportéři či historici měli psát dávno.

V jakém smyslu by byly zachráněny ty tisíce životů?

Asi stovka lidí tam každý den umírala. Jeden katolický kněz uprchl a řekl americkým zástupcům v Berlíně, co se v Polsku děje. Ti to poslali dál, ale hlášení se někde ztratilo. Kdyby o tom tenkrát reportéři napsali, mohli mnoho životů zachránit, protože to fungovalo do roku 1950. I když nejhorší to bylo první dva roky. Potom už nešlo o Němce, ale o Poláky, o ty už od konce roku 1945.

Proč to vraždění pokračovalo?

Stalin zabral Polsko a nezajímal se o Němce. Potřeboval zlikvidovat polské vlastence, zejména lidi z Armii krajovej.

Stalin využil rozjetou mašinérii pro svoje záměry?

Ano.

Kdyby se tehdy svět dozvěděl o tom, co se v Polsku děje, mohlo to zabrzdit další, pak už stalinské zločiny ve východní Evropě?

Určitě. I když Churchil upozorňoval už v srpnu 1945 ve svém projevu v americké Sněmovně reprezentantů na to, že ve východní Evropě se ztrácejí Němci a Poláci a že se tam tábory dostávají do rukou nové garnitury. Ale svět byl válkou příliš unaven, aby chtěl nějakou novou válku.

Co je to spravedlnost?

To je otázka... No zkusím to. Co je spravedlnost pro Solomona Morela, který velel koncentračnímu táboru, vlastními rukama ubíjel lidi, zavraždil jich tisíce. A je pořád na živu. Žije u Středozemního moře v Izraeli. Poláci ho chtějí dovést před spravedlivý soud, hledá ho Interpol... Spravedlnost pro něho by mohla být jen taková, že se všechno vrátí do roku 1939, Němci by nezabili jeho rodinu a nestal by se z něj vraždící maniak. To by byla spravedlnost, nechat ho žít v Izraeli anebo ho přivést k soudu? Podle mě je spravedlnost vyprávět jeho příběh.

Vy jste se se Solomonem Morelem setkal. Jak na vás zapůsobil?

Líbil se mi. Byl vtipný. Nechtěl, abych o jeho táboře psal. Řekl, že mne zabije. Odpouštím mu.

A vy jste měl pocit, že vás chce někdo za tu knihu ztrestat?

Ano. Dostal jsem výhrůžky, třeba že mi uříznou hlavu...

Nebojíte se?

Bydlím v malém městě, takže mě nikdo nemůže najít...


JOHN SACK /1930/, OKO ZA OKO, anglický originál: An Eye for An Eye vydaného nakladatelstvím Basic Books v N.Y. roku 1993, přeložil Radovan Šimek. Vydalo nakladatelství Votobia Praha roku 1997
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 veiledness veiledness | Web | 8. září 2016 v 1:10 | Reagovat

rychlá online pujcka železný brod :-?

2 KasiaD KasiaD | E-mail | 27. ledna 2020 v 18:19 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti - http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.