Zisti kto si a rob to úmyselne.

Slovensko-irská bombová aféra

7. ledna 2010 v 21:29 | afinabul |  Ponerológia
Za selhání policejního psovoda označil včera šéf slovenské pohraniční a cizinecké policie Tibor Mako incident s balíčkem nebezpečné trhaviny,
která se v rámci nepovedené bezpečnostní prověrky omylem dostala na palubu letadla z Popradu do Dublinu.
Na tiskové konferenci na popradském letišti zároveň Mako vyslovil pochybnost, zda dublinské letiště je připraveno řešit krizové situace. Dublinská ostraha ovšem jakoukoli vinu odmítá s argumentem, že všude na světě se zavádějí pečlivé kontroly při odletu, zatímco při příletu se zavazadla cestujících neprohlížejí.
Mako na tiskové konferenci vysvětlil, že vinou fatálního selhání policejního psovoda testovací výbušnina v Popradu prošla kontrolou a dostala se do letadla. Pilot byl ještě před odletem o věci informován, ale situaci nevyhodnotil jako nebezpečnou a odstartoval. Psovod, který má být kázeňsky potrestán, balíček s neodhalenou trhavinou opomněl odstranit a o záležitosti prý své nadřízené neinformoval. Slovenské orgány ale zároveň tvrdí, že ještě během letu odešla z Popradu na dublinské letiště dálnopisná zpráva s varováním. Irská strana přijetí jakékoli zprávy popírá. Trvá na tom, že informaci o incidentu dostala s třídenním zpožděním.
Spolu se slovenskými cestujícími do Dublinu cestovalo až 90 gramů vysoce nebezpečné trhaviny RDX, ukryté v batohu 49letého Slováka, který v Dublinu třetím rokem pracuje v elektrotechnické firmě. Při návratu z vánoční dovolené neměl ani tušení, že si z Popradu veze balíček navíc. O to větší bylo v Dublinu jeho překvapení: v pondělí večer byl telefonicky ze Slovenska vyzván, aby si pořádně prohlédl své zavazadlo. Ráno vtrhla do jeho bytu dublinská policie s příkazem k zatčení. Když byl balíček nalezen, okolní domy a ulice policie evakuovala a odklonila dopravu. Po tříhodinovém výslechu, který prokázal jeho nevinu, byl nechtěný slovenský kurýr propuštěn.
Slovensko se ústy ministra vnitra omluvilo irské vládě i postiženému. Šéf pohraniční policie Mako včera nabídl svou demisi (která nebyla akceptována) a ujistil, že podobné zkoušky se nebudou opakovat. Irská média i politici záležitost komentují jako krajně neodpovědnou a nebezpečnou, nadšená opozice žádá vyšetřování.
Výbušninu RDX, zvanou hexogen, označují odborníci za stabilní, ale velmi silnou, účinnější než známý trinitrotoluen. Protože z Popradu do Dublinu cestovala bez roznětky, nebyla ani v případě mechanických vlivů příliš nebezpečná. Kdyby ovšem k náhodné explozi došlo, mohlo 90 gramů RDX letoun zlikvidovat.
Irská strana je rozhořčená a žádá vyčerpávající zprávu o celém excesu. Bezpečnostní experti připouštějí, že testy protiteroristických systémů jsou poměrně časté, nikdy však v nich nevědomky neúčinkují řadoví cestující. Kdyby něco takového bouchlo, způsobilo by to vážné škody, v letadle by to pozabíjelo pasažéry. Je to neuvěřitelný přehmat, komentoval slovenskou akci pracovník irské policie.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.