Zisti kto si a rob to úmyselne.

Investoři sázejí na neschopnost Řecka splácet a to táhne euro dolů

23. dubna 2010 v 15:57 | afinabul |  NBS
Řecké dluhopisy zažily prudký pád poté, co obchodníci začali sázet na to, že úvěrové selhání řeckého státu je nevyhnutelné, i když země dostane masivní finanční výpomoc. Naopak řecká krize napomohla tomu, že euro kleslo na nenižší úroveň za posledních jedenáct měsíců, i když se ze ztráty částečně zotavilo.

Ačkoli se podmínky na řeckém trhu s obligacemi obecně za posledních několik týdnů zlepšily, čtvrtek byl svědkem prudkého pádu zejména krátkodobých dluhů.

Jejich ceny podle Marka Schofielda z londýnské Citygroup naznačují, že "i když Řecko najde řešení, pokud si koupíte dvouleté dluhopisy, nemusíte dostat své peníze nazpátek".

Zatímco ještě ve středu byly výnosy z řeckých dvouletých dluhopisů 8,3 procenta, o den později to již bylo 12 procent.

Výnosy z desetiletých řeckých dluhopisů vzrostly na 8,92 procent, tedy téměř 6 procent na srovnatelné německé. Propast je nejvyšší od doby, kdy Řecko vstoupilo do eurozóny. Ještě před dvěma týdny byl rozdíl poblíž 4 procent.

Mnozí investoři navíc sdílejí pocit, že Řecko čelí příliš mnoha problémům a že ani bailout krizi neukončí.

"Problém se může vrátit v roce 2011 a 2012," uvedl Michael Hasenstab, manažer Templeton Global Bond Fund. "Jste lapeni v začarovaném kruhu. A to je velmi obtížná situace."

K tomu všemu statistický úřad Evropské unie ohlásil, že rozpočtový deficit Řecka za loňský rok byl horší, než se uvádělo, a v Německu se opět ozvala politická opozice proti finanční pomoci Řecku. (Na druhou stranu však list Bild přinesl informaci o tom, že podle Franka Schaefflera z parlamentního výboru pro finance německá půjčka Řecku do roku 2012 pravděpodobně překročí 30 miliard eur. Předtím německá vláda tvrdila, že Německo Řecku poskytne 16, 8 miliardy dolarů.)

Agentura Moody mezitím snížila rating pro řecký dluh a varovala, že tentáž krok může ještě následovat.

Trápení řeckého trhu s dluhopisy se navíc přenáší na jiné evropské země s fiskálními problémy, jako je Portugalsko, Španělsko a, i když v menší míře, Itálie. Obchodníci tvrdí, že odprodeje na těchto trzích do jisté míry reflektují pocit, že ceny za dluhopisy na nich neodrážely a neodrážejí špatné základy daných ekonomik.

Po většinu dubnových dnů zůstávaly ceny ostatních středomořských zemí relativně stabilní, i když se řecký trh s dluhopisy hroutil. Prvního dubna například propast mezi německými a portugalskými dvouletými dluhopisy činila méně než 0,6 procentního bodu.

V tomto týdnu ale prudce vzrostla, v případě Portugalska ve čtvrtek na 1,83 procentního bodu z 0,83 z předchozího týdne.

"Jsme svědky šíření nákazy," uvedl Schofield. "Nemyslím si, že jsou tyto země v nebezpečí okamžité úvěrové neschopnosti jako Řecko… ale jedná se o země, které mají velmi špatné fiskální perspektivy."

Provázanost evropských ekonomik zdůraznil i Mezinárodní měnový fond. Ve své zprávě tento týden uvedl, že pokud Řecko spadne do propasti, přenesou se problémy na Portugalsko a v menší míře i na Španělsko a Itálii. Naopak v případě Irska mají investoři za to, že učinilo rozhodné preventivní kroky, aby mělo svůj deficit pod kontrolou.

Aby se řeckým problémům vyhnula Itálie, musela by podle Uri Dadushe,někdejšího činitele Světové banky, agresivně snížit svůj deficit během následujících tří let o další 4 procenta hrubého domácího produktu a realizovat šestiprocentní devalvaci skrze mzdové škrty a ekonomické reformy.

Ve čtvrtek se katastrofa z Řecka rozšířila rovněž na měnové trhy, kde euro propadlo na poměr euro za 1,3257 dolaru, nejnižší kurz od května 2009. Poté lehce posílilo a na konci dne se zvedlo na 1, 3314 za dolar (ve středu přitom kurz činil 1, 3399 dolaru).


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.