Zisti kto si a rob to úmyselne.

Strany a ich satelity

22. května 2010 v 7:10 | afinabul |  Ponerológia
V předvolebním hemžení zapadl bůhvíproč velice závažný materiál z března tohoto roku. Zástupce šéfredaktora Jaroslav Plesl zveřejnil na webu Lidových novin údajné výroky Mirka Topolánka pronesené na schůzce se členy Americké obchodní komory (článek Vynikající referát z hotelu Hilton). Pokud jsou slova bývalého premiéra opravdu autentická, potvrdila nejhorší tušení mnohých kritiků TOP 09, Zemanovců i Věcí veřejných.

Zejména první dvě strany mají být součástí plánu, jak udržet ODS u moci. TOP 09 přitom funguje jako odchyt pro pravicové voliče, jimž se ODS stala z různých důvodů těžko stravitelnou. Tento postup prý Topolánek konzultoval s Miroslavem Kalouskem již v roce 2003. Zemanovci naproti tomu zviklávají část příznivců ČSSD, čímž přímo oslabují největšího rivala ODS. Zemanovci tak poslouží, i když se nedostanou do parlamentu. A pokud by se jim to přece jen podařilo, mohou eventuelně pomoci i při slepování pravicové koalice.
Trochu nejasná zůstává jen role Věcí veřejných. Přesto i o nich měl Topolánek prohlásit, že jsou "mafiánským projektem" kontrolovaným pražskými bossy, včetně těch z okolí ODS. A nakonec expremiér podle Plesla ještě přidal k dobru sladké tajemství, že za Parkanové byly všechny zakázky na ministerstvu obrany nějak podplacené.
Každý z těchto výroků by ve zdravé společnosti vyvolal vlnu otázek a dalších komentářů. Ne tak v České republice. Tady nikdo nic nerozmazává, ale ani nedementuje. Všichni samozřejmě víme, že armádní zakázky transparentností zrovna nevynikají. Ale slyšet mnohem ostřejší soud z úst předsedy vlády zodpovědného za tento stav, to je na pováženou. Podobně nepřekvapuje ani tak zjištění, že TOP 09 patří k ODS, čímž se nikdy netajila. Ovšem dozvědět se přímo od někdejšího zasvěcence, že Kalouskova partaj a zřejmě i Zemanovci představují ve vztahu k ODS de facto satelitní strany založené účelově z taktických důvodů, to je trochu moc pravdy najednou i pro člověka netrpícího iluzemi o kvalitě české demokracie.

Šedé eminence se scházejí za zády svých lídrů, domlouvají koalici

Zatímco lídři objíždějí předvolební mítinky, šedé eminence za zády svých šéfů dohadují možné koalice. MF DNES se dozvěděla o dalším tajném jednání. 

Naoko si nemohou přijít na jméno a těsně před volbami se obviňují z krádeží a tunelování. V zákulisí ale už pilně jednají.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.