Zisti kto si a rob to úmyselne.

Na lesbickém pochodu hrdost v Chicagu vykázány účastnice kvůli Davidově hvězdě

11. července 2017 v 13:27 | afinabul |  Bratia
Davidova hvězda na duhové vlajce hnutí LGBT byla důvodem, proč byly vykázány z pochodu hrdosti chicagských leseb vykázány tři židovské účastnice. Podle organizátorek akce, na niž se minulou sobotu (24.6.) dorazilo odhadem 1500 lidí, byl tento symbol provokativní a urážlivý. Později médiím organizátorky sdělily, že pohled na duhovou vlajku s židovskou Davidovou hvězdou by mohl způsobit, že se "ostatní nebudou cítit v bezpečí", a definovaly svou akci jako "antisionistickou a propalestinskou". Tři židovské účastnice uvedly, že podobnou vlajku, která zdůrazňuje jejich židovskou a současně gay identitu, nesly na této akci v minulých ročnících už několikrát a nikdy kvůli ní neměly problémy. V záplavě pobouřených reakcí nad přístupem organizátorů se ozval i rozhořčený hlas muslimské aktivistky a bloggerky Nadji A-Noorové.

© CC-Fae / Wikimedia Commons
Kvůli takovéto vlajce musely tři ženy odejít z pochodu hrdosti. Tato je z pochodu v Londýně, 2013.

Na Facebook si Noorová zavěsila svou vlastní duhovou vlajku s islámským půlměsícem a zeptala se: "Měla bych být také i se svou vlajkou vykázána z pochodu hrdosti kvůli bezpočtu strašlivých vražd příslušníků LGBT menšiny v muslimských zemích, kvůli jejich pronásledování a nenávisti, kterou tyto státy podporují? Pokud vykazujete Židy a židovské vlajky kvůli tomu, že nenávidíte Izrael, měly byste logicky vykázat i mě. Anebo zkrátka přiznejte, že jste antisemiti. Tak co z toho to bude?"

Židé, jen pokud jsou "antisionističtí"

Jedna z vykázaných žen, Laurel Grauerová z organizace A Wider Bridge, která propojuje LGBT Židy v Izraeli a v Severní Americe, uvedla, že ji kvůli vlajce na pochodu obtěžovalo takové množství lidí, že to pak i přestala počítat. "Ptali se mě, jestli jsem sionistka, a já jim odpovídala, ano, záleží mi na státu Izrael, ale současně věřím ve dvojstátní řešení a chci samostatnou Palestinu," řekla Grauerová podle serveru JTA. "Těžko jim člověk uvěří jejich myšlenku inkluze, když budou takhle vylučovat druhé. Lidé říkají, můžeš být gay, ale ne takhle. Cítíme, že jsme nevítaní. Nás se inkluze netýká."

V oficiálním vyjádření, které ke kauze vydaly organizátorky v neděli (25.6.), byla vlajka popsána jako "izraelská vlajka na pozadí duhové vlajky LGBT hnutí" a bylo zdůrazněno, že "kolektiv chicagského pochodu leseb není výslovně antisemitský, ale je pouze antisionistický, podporuje osvobození Palestiny a všech utlačovaných národů všude na světě". Nošení vlajky bylo zde označeno za pokus "přebarvit narůžovo násilnou okupaci Palestiny". Trojice žen musela podle tohoto prohlášení opustit pochod poté, co se výslovně "přihlásily k sionismu".

Z TWITTEROVÉHO ÚČTU CHICAGSKÉHO LESBICKÉHO POCHODU HRDOSTI
On why we asked folks to leave the rally at Piotrowski Park yesterday pic.twitter.com/4FKSStFFF2
- Chicago Dyke March (@DykeMarchChi) 25. června 2017
Jedna z účastnic pochodu na facebookové stránce události upozornila na scestnost takovéto interpretace: "Ty vlajky, které byly údajně 'provokací', NEBYLY vlajkou moderního státu Izrael, byly to vlajky hrdosti, vyzdobené Davidovou hvězdou, která je na prvním místě židovským symbolem… Ti, kdo s ní kráčeli, chtěli vyjádřit, že jsou současně LGBTQ a Židé. Nevyužili pochodu hrdosti, aby vyjádřili podporu Izraeli. Nic politického tímto nevyjadřovali. Zkrátka jen dávali najevo, kým jsou a že jejich náboženská víra je součástí jejich identity. Odstranit tyto vlajky a lidi s nimi kráčející ukazuje vysokou míru ignorance a ano, je to také projevem antisemitismu, který se maskuje za liberální hodnoty."
http://www.ztis.cz/rubrika/zidovske-komunity-ve-svete/clanek/na-lesbickem-pochodu-hrdost-v-chicagu-vykazany-ucastnice-kvuli-davidove-hvezde
---

Židovská komunita patřila mezi první, kteří ve Velké Británii vyjádřili solidaritu muslimské obci po nedělním (18.6.) islamofobním útoku na mešitu v severolondýnském Finsbury Parku, k němuž došlo vzápětí po sérii vražedných útoků islamistů v metropoli. Tentokrát útočník, sedmačtyřicetiletý muž z Walesu, najel dodávkou do muslimů shromážděných před mešitou k ramadánové modlitbě, jednoho člověka usmrtil a dalších deset zranil. Ortodoxní rabín Herschel Gluck, významný představitel dialogu mezi Židy a muslimy, se spolu se zástupci dalších konfesí zúčastnil o den později mezináboženského setkání v mešitě, pořádaného premiérkou Theresou Mayovou. Vrchní britský rabín Ephraim Mirvis, který v neděli večer pořádal ve svém domě ramadánovou hostinu pro muslimské věřící, vyjádřil své zděšení z nenávistného útoku hned následujícího dne na sociálních sítích. Rovněž v americkém státě Virginia, kde byla při odchodu z mešity zavražděna sedmnáctiletá dívka, vyzvali představitelé židovské komunity své členy, aby se zúčastnili pietního shromáždění, a vyjádřili muslimské komunitě svou hlubokou soustrast.
Mezináboženské setkání v mešitě ve Finsbury Park, pořádané premiérkou Mayovou.
"Strašlivý útok ve Finsbury Parku je bolestnou ukázkou toho, proč nesmíme nikdy dopustit, aby nenávist přiživovala další nenávist. Moje myšlenky jdou ke všem postiženým," napsal vrchní britský rabín Mirvis na Twitteru.
Při mezináboženském setkání v londýnské mešitě ve Finsbury Parku došlo podle jejího účastníka, rabína Herschela Glucka, k "velmi pozitivní a realistické" diskusi. Hovořilo se o potřebě zklidnit protimuslimské nálady ve společnosti a posílit ochranu mešit. "Setkala se tam velmi pestrá skupina lidí a všichni jsme řekli, že muslimská komunita má právo cítit se integrální součástí britské společnosti a měla by dostat stejnou ochranu jako jakákoli jiná komunita," řekl Gluck, který byl podle vlastních slov "hluboce pohnut" tím, jak pozitivně byl přijat on i další židovští představitelé, kteří muslimské komunitě vyjádřili soustrast.
"Drtivá většina židovské komunity vyjádřila muslimům obrovskou sympatii," prohlásil Gluck. "Zcela jasně a beze studu jsme vystoupili, abychom dali najevo svou podporu, a muslimská komunita si to uvědomuje a váží si toho."

Úspěšné soužití

Velká Británie je na rozdíl od jiných západoevropských zemí příkladem dobrého soužití obou komunit, vysvětlil deníku Haaretz David Rich z organizace CST, monitorující hrozby pro britské židovstvo. Muslimové i Židé spolupracují, sdílejí některá společná témata - například potřebu politické ochrany rituální porážky a obřízky či zachování náboženského školství - a většinu útoků motivovaných antisemitskou nenávistí v zemi má podle něj na svědomí krajní pravice, nikoli muslimové.
Podle Riche jsou faktory rozněcující antisemitské nálady, které vzrůstají zejména kolem konfliktů v Izraeli, podobné jako ty, které vyvolávají islamofobní vášně. "Část médií pracuje s narativy a výrazy, které takovéto sentimenty rozdmýchávají," zdůraznil Rich, jehož organizace úzce spolupracuje s obdobně zaměřenou institucí monitorující útoky proti muslimům. "Vždycky v souvislosti s antisemitismem upozorňujeme na to, že je třeba nakládat opatrně s jazykem, a totéž by se mělo dít i v debatě o terorismu a islamistickém extremismu."

Vražda mladé muslimky

Také židovská komunita ve Washingtonu zareagovala na protimuslimský útok, k němuž došlo v severní Virginii. Sedmnáctiletá Nabra Hassanen byla zavražděna v neděli (18.6.) krátce před svítáním v blízkosti mešity, odkud mířila na poslední jídlo v restauraci před obnovením ramadánového půstu. Policie se domnívá, že útok nebyl motivovaný rasově, avšak rodina zavražděné o tom zůstává přesvědčena. Rovněž americká Liga proti hanobení (ADL), která se věnuje především monitorování a prevenci antisemitských incidentů, apelovala na policii, aby útok vyšetřovala jako zločin z nenávisti.
Židovská komunita ve Washingtonu napsala v oficiálním vyjádření, že "nyní je ta pravá chvíle vyjádřit, jak hluboce soucítíme se svými bratry a sestrami v muslimské komunitě a stojíme po jejich boku, zatímco se všichni vyrovnáváme s touto tragickou událostí". Současně vyzvala své členy, aby se ve středu (21.6.) večer zúčastnili pietního shromáždění na dívčinu památku ve městě Reston. Zdejší židovská komunita "se po desetiletí těší dobrým vztahům s muslimským centrem ADAMS [u jehož mešity k útoku došlo] a ruku v ruce s ním spolupracuje na propagaci mezináboženského porozumění a boji proti bigotnosti, zaměřené vůči jakékoli víře či etnicitě," stojí v prohlášení.
http://www.ztis.cz/rubrika/zidovske-komunity-ve-svete/clanek/zide-v-londyne-i-v-usa-vyjadruji-solidaritu-muslimum-po-serii-islamofobne-motivovanych-teroristickych-utoku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.