Zisti kto si a rob to úmyselne.

Československo jsme si zaplatili

29. října 2018 v 7:00 | afinabul |  Ponerológia
REPORTÁŽ "První republika je z mého pohledu velmi tvrdě vyjednána. Není to žádný dar. Je to velice tvrdě zaplaceno." Méně známé skutečnosti o vzniku našeho státu vysvětloval na besedě v Ostravě historik profesor Pavel Kladiwa z Ostravské univerzity. Hovořil o dokumentu Ministerstva vnitra z meziválečného období, kde se dočetl "o jakémsi poplatku za osvobození ve výši téměř pět miliard českých korun". Šokující pro něj bylo i to, že jsme kromě válečných reparací platili i za legie. Vysvětloval, proč Masaryk s Benešem museli předkládat projekt Československa jako něco, co bude v zájmu Francie a Británie.
Československo jsme si zaplatili
Historik zmínil věc, která ho šokovala. "Objevil jsem tištěný dokument jednoho oddělení Ministerstva vnitra z roku 1928, kde jsem se dočetl o jakémsi poplatku za osvobození ve výši téměř pět miliard českých korun," uvedl Kladiwa s tím, že v tehdejší době byly prvorepublikové rozpočty kolem deseti miliard korun. "Přesně v den, kdy je podepsána Versailleská mírová konference, která definitivně stvrdila hranice Československa, ještě před tímto aktem podepsalo Československo úmluvu, kde se zavázalo platit Francii tento poplatek za osvobození," popisoval. Podobně se také podílelo na válečných reparacích Rakouska. "Procento, které jsme platili, bylo kolem 40 procent veškerých pohledávek," dodal. "Co mě pak šokovalo možná nejvíce, i za legie, jejich vyzbrojování, převoz po válce zpátky i válečné kampaně si československá vláda brala půjčky a platila za to. To bylo opět nějakých sedm nebo osm miliard korun. Československý stát byl zatížen v podstatě dvojnásobkem svého rozpočtu," vypočítával. Zmínil, že v dokumentu si stěžoval vládní rada, který měl na starosti splácení dluhu, že zatímco Německu byly dvakrát válečné reparace sníženy, po Československu mocnosti tvrdě vyžadují placení. "Ono to pak trochu změnilo můj pohled na Mnichov. První republika je z mého pohledu velmi tvrdě vyjednána. Není to žádný dar. Je to velice tvrdě zaplaceno," zhodnotil historik. Zmínil, že poplatek za osvobození platily i Rumunsko a Polsko.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Objevil-jsem-tisteny-dokument-z-roku-1928-Historik-na-besede-ohromil-publikum-tim-co-se-docetl-o-samostatnosti-Ceskoslovenska-556707?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martin Rubáš Martin Rubáš | E-mail | 29. října 2018 v 8:31 | Reagovat

Bohužel elity co slaví nezávislé československo by nejradši chtěli aby dnes bylo Česko Bruselskou provincií. Ty by neměli slavit nic.

http://www.epshark.cz/clanek/1157/sto-let-je-vic-nez-dost

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.