Zisti kto si a rob to úmyselne.

Jak nás štvaly vysílačky/Polícia SR hrozí za šírenie hoaxov na internete väzením

8. listopadu 2018 v 15:17 | afinabul |  Z domova
kratene
Svobodná Evropa, Hlas Ameriky, BBC, Deutsche Welle, Rádio Vatikán, Rádio Luxembourg. Stanice, jejichž heslem bylo: "Nejlepší propaganda je pravda." V československém případě to byla hlavně vysílání Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky, která znamenala trochu světla pod příkrovem komunistické propagandy. Spousty posluchačů u nás se tak dozvídaly necenzurované a objektivní zpravodajství, tedy jednu z nejzákladnějších esencí svobodné společnosti, i informace o perzekuci domácí opozice. Komunistické totalitě bylo pochopitelně demokratické vysílání trnem v oku. Stanice byly proto rušeny, znevažovány či zesměšňovány, kromě toho byly také neustálým terčem akcí výzvědných služeb. Nic z toho však vysílání a jeho poslech nezastavilo. I proto dnes lze celkem bez obav říci, že "štvavé vysílačky" výraznou měrou přispěly k pádu totality.
Ovšem naše propaganda reagovala na vysílání těchto stanic také dovnitř našeho státu. Chtěla znejistit veřejnost, aby neposlouchala, aby to brala s odstupem a nedůvěrou. Jak se to dělalo?
PT: Propaganda měla dva úkoly. Jednak ovlivňovat místní obyvatelstvo, ale byla zaměřena i ven. Jedním z cílů bylo přimět politiky na Západě, aby brali Svobodnou Evropu jako pozůstatek studené války, jako něco, co brání helsinskému procesu, co by mělo být zrušeno.
V roce 1973, když byla podepisována smlouva Československa s Německem o navázání styků, byly například i pokusy podmiňovat podepsání smlouvy ukončením činnosti Svobodné Evropy. Německá strana to odmítla jako politický požadavek, kterým se vůbec nebude zabývat, a smlouva byla bez problémů podepsána.
Propaganda dovnitř státu potom byla vytvářena v úzké součinnosti s StB, s rozvědkou, která připravovala většinu propagandistických brožur, které pak vycházely třeba v nakladatelství Magnet. Rovněž připravovala věci pro televizi, pro rozhlas. A spousta věcí se překládala z ruštiny - brožury, novinové články atd. Takže propaganda nebyla vedena jenom novináři, ale byla inspirována a ovládána přímo bezpečnostním aparátem.
Za Němců, za nacistické okupace, bylo na rádiích upozornění, že se trestá i smrtí poslouchání zahraničního rozhlasu. Hrozily nějaké tresty za komunistického režimu za poslouchání Svobodné Evropy nebo podobných vysílaček?
PT:
Zasamotné poslouchání snad ani ne, ale jakmile posluchač hovořil o tom, co na Svobodné Evropě nebo třeba BBC slyšel, mohl to být trestný čin pobuřování.
Třeba v 50. letech nebyly výjimečné případy, kdy byla spojována nějaká konkrétní činnost proti režimu se Svobodnou Evropou. Vyšetřovatelé StB to konstruovali tak, že inspirace přišla ze Svobodné Evropy. Najdeme třeba letáky Svobodné Evropy ve vyšetřovacích spisech. Prostě těmto lidem to přitížilo.
V 70. a 80. letech to tak už nebylo. Tehdy se objevovala spíše obvinění z kontaktů se Svobodnou Evropou, když se posílaly dopisy nebo když lidé telefonovali do Svobodné Evropy. To mohl být trestný čin poškozování zájmů republiky v cizině nebo opět pobuřování.
https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1393833-jak-nas-stvaly-vysilacky

https://www.youtube.com/watch?v=1oxFHoGtb_Y

Polícia zdôrazňuje, že považuje hoaxy za nebezpečný nástroj šírenia dezinformácií. Šírenie nepravdivých informácií, teda takzvaných hoaxov na internete, môže byť vyhodnotené ako trestný čin.Ako ďalej vo videu na sociálnej sieti upozornil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, trestného činu sa jednotlivci môžu dopustiť vtedy, ak je šírená informácia schopná vyvolať "aspoň u časti obyvateľstva vážne znepokojenie". Za takýto trestný čin môže hroziť trest od dvoch do ôsmich rokov väzenia. Význam slova hoax podľa Slivku znamená podvod alebo žart. "No ak sa rozhodnete na internete žartovať takýmto spôsobom, majte na pamäti, že sa môžete dopustiť aj trestného činu," dodal Slivka.Za účelom upozorňovania na hoaxy a podvody, ktoré sa šíria predovšetkým prostredníctvom internetu, zriadila polícia aj nový profil na sociálnej sieti, konkrétne stránku "Hoaxy a podvody - Polícia SR".Polícia zdôrazňuje, že považuje hoaxy za nebezpečný nástroj šírenia dezinformácií a manipulácie značnej časti spoločnosti. Zdroj: SITA/Policia SR
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dežo Dežo | 10. listopadu 2018 v 8:30 | Reagovat

Kto nejde s nami, je proti nám. To okopírovali od Klema :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.