close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
Zisti kto si a rob to úmyselne.

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Obchod s orgány: „Žalobce Nice zničil důkazy, Carla del Ponte to věděla“

19. ledna 2019 v 20:12 | afinabul |  Ponerológia
Jakou roli hrál haagský žalobce Geoffrey Nice při zničení důkazů souvisejících s obchodováním s lidskými orgány v kauze "Žlutého domu".
Podle dnešního vyjádření právníka Bronislava Tapuškoviče pro bělehradský deník Vecernje Novosti, který se v té době účastnil procesu před tribunálem v Haagu (ICTY), o tom v minulosti hovořila i bývalá hlavní žalobkyně ICTY Carla del Ponte.
Případ "Žlutý dům" je neformálním termínem pro obvinění, že členové takzvané UCK/KLA (Kosovské osvobozenecké armády) unášeli Srby a odebírali jim orgány - něco, co prošetřil vyšetřovatel Rady Evropy Dick Marty.
Nice je nyní zpátky na očích veřejnosti poté, co bylo oznámeno, že obhajuje jednoho z bývalých vůdců UCK/KLA Sami Lushtaku, který se objevil před zvláštním soudem pro Kosovo před žalobci, kteří se zabývají zločiny spáchanými touto teroristickou organizací. Lushtaku před tímto soudem, nacházejícím se také v Haagu, stane dne 16. ledna.
Další bývalý velitel UCK/KLA Rustem Mustafa, jehož jméno je spojeno s mučením a vraždami Srbů, výbuchem bomby v autobusu Nis Express, který zabil 12 cestujících ze Srbska, teroristickými útoky a konfrontací s "neloajálními" Albánci - stanul před soudem v pondělí, poznamenal deník.
Nice s tímto vším souvisí a měl k tomu výrazné "předchozí znalosti", pokračoval článek, protože měl možnost dozvědět se o událostech v Kosovu a Metochii jako hlavní žalobce v kauze Slobodana Miloševiče. V té době však otevřeně a bezohledně zastupoval albánskou stranu, sdělil deník.
"Nice měl přístup k četným dokumentům, což by nyní mohl využít jako právník. Neustále tehdy trval na tom, že vše, co se dělo v Kosovu a Metochii mělo za cíl vytvoření "Velkého Srbska". U soudu dokonce tvrdil, že Srbové v Kosovu zničili mešitu ze 7. století, zatímco Osmané, kteří postavili mešity, přišli na Balkán až ve 14. století. Nice, to je chlápek pro vás, řekl Tapuškovič
Podle médií v Prištině by mohl Nice také působit jako obhájce kosovského prezidenta Hashima Thaciho a předsedy kosovského parlamentu Kadri Veseliho, pokud se u speciálního soudu ocitnou jako obvinění.
Po odchodu z haagského tribunálu (ICTY) Nice pracoval na Thaciho biografii, která se konkrétně zabývala odstraněním podezření na Thaciho zapojení do obchodu s lidskými orgány, píše Vecernje Novosti.
Po vydání Martyho zprávy o zločinech UCK/KLA Nice pracoval pro orgány v Prištině, aby připravil materiály, který by mohly být použity při obhajobě albánských teroristů před speciálním soudem.
Během jeho kariéry se mluvilo o tom, že Nice obdržel od albánské lobby velké sumy peněz, uvedl deník. Vecernje Novosti citoval kosovská domácí média, která oznamovala, že při své nové misi na obranu teroristů UCK/KLA bude britský právník vydělávat 2.200 EUR denně, plus náklady na dopravu.

Překlad Messin
http://messin.cz/?p=1772

Předseda Výboru pro Kosovo prezentoval tajnou, dosud nezveřejněnou zprávu, v níž osm Albánců svědčí o obchodu s lidskými orgány v Kosovu.
Příslušní Albánci byli členy tzv. UCK/KLA (Kosovské osvobozenecké armády), řekl veřejnoprávnímu vysílání RTS Milovan Drecun, člen Národního shromáždění Srbska z řad vládnoucí SNS.
"Máme zprávu, označenou jako tajná, není pro veřejnost, informování je na uvážení novinářů. Tato zpráva pochází z října 2003. Jde o obsah návštěvy šéfa vyšetřování haagského tribunálu Patricka Lopez-Terez a jeho setkání s šéfem mise OSN v Kosovu (UNMIK)," řekl Drecun.
"Dodal, že zpráva obsahuje svědectví osmi Albánců, všech bývalých členů UCK, kteří "znají celý příběh".
"Tato novinka je založena na rozhovorech s osmi svědky, všechno Albánci z Kosova a Černé Hory, kteří sloužili v UCK. Čtyři svědci se přímo podíleli na přepravě 90 etnických Srbů a dalších lidí do nelegálních věznic ve střední a severní Albánii. Dodali vězně domácí klinice jižně od Burrelu. Dva svědci prohlásili, že se podíleli na přepravě částí těl a orgánů na letiště Rinas poblíž Tirany," řekl Drecun.
"Podle všeho co víme, byly veškeré přepravy a chirurgické procedury prováděny se znalostmi a za účasti vyšších důstojníků UCK, stejně jako lékařů z Kosova a ze zahraničí. Tato operace byla aktivně podporována lidmi z albánské tajné služby pod kontrolou tehdejšího premiéra Sali Berishi", prohlásil Drecun na základě tajné zprávy, kterou četl.
Na otázku, zda existuje možnost, že tato zpráva souvisí s tím, co se stalo v případě známého "Žlutého domu" pan Drecun odpověděl, že téma nezákonného obchodování s orgány je nedílnou součástí zprávy bývalého zvláštního zpravodaje Rady Evropy Dicka Martyho, na jejímž základě byla vytvořena speciální prokuratura pro trestné činy UCK.
"Tento obchod s orgány musí být předmětem zájmu specializovaného trestního stíhání a oni na tom zajisté pracují. Musí to tak být. Je to jeden z podpůrných prvků," řekl Drecun.
Připomněl, že Dick Marty označil nejodpovědnější osoby za zločiny nezákonného obchodu s lidskými orgány a jako jednu z nejpravděpodobnějších zločineckou skupinu Drenica (nyní kosovského prezidenta) Hashima Thaciho.
"Musíme počkat a trvat na tom, že jako stát uděláme všechno, abychom je co nejdříve obžalovali. Čas běží, v nejbližších několika měsících se rozhodne, zda vznesou obžalobu, nebo to nechají na nich. To je období, ve kterém musíme vynaložit další úsilí, abychom jim poskytli co nejvíce důkazů, aby se nám to nestalo znovu. Je tady osm svědků, nikdo nic nedělá. Jen Carla Del Ponteová (bývalá hlavní žalobkyně ICTY) publikovala po pár letech tento příběh v knize a já se ptám, proč jste nejednali, když jste měli osm svědků. Zde je důkaz, že jste je měli: proč jste neotevřeli případ a nezačali trestní stíhání," zeptal se Drecun.

Překlad Messin
http://messin.cz/?p=1770

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ...VLAD ...VLAD | 20. ledna 2019 v 1:08 | Reagovat

...lebo zapadna sloboda a demokracia...orwell,operacia gladio,tonkinsky zaliv,zhn v iraku

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.