Zisti kto si a rob to úmyselne.

Hypnerotomachia Poliphili aneb Poliphilův boj o lásku ve snu

22. srpna 2019 v 9:44 | afinabul |  Knihy
kratene
https://www.trigon-knihy.cz/hypnerotomachia-poliphili-aneb-poliphiluv-boj-o-lasku-ve-snu

Hypnerotomachia Poliphili je renesanční román plný tajemství a záhad, který má důležité místo v evropské kulturní historii. Poprvé vyšel poprvé v roce 1499 v Benátkách. Vysázen a vytištěn byl v tiskárně Alda Manutia (1449 - 1515), jednoho z významných tvůrců moderní typografie (tvůrce antikvy, v r. 1501 poprvé použil šikmý řez, zvaný dnes italika), vydavatele Božské komedie Dante Alighieriho. Jeho autorem je pravděpodobně Francesco Colonna, jehož identita je nicméně sporná. V úvahu přichází buď benátský dominikán Francesco Colonna nebo římský šlechtic téhož jména, rodu, který vládl ve městě Palestrina v Laziu, oblasti ve střední Itálii, sousedící s Toskánskem. Je ale možné, že se jedná o tutéž osobu.
Překlad titulu "Poliphilův sen", obvyklý v prvních německých a francouzských vydáních, je nepřesný, novější, o sto let pozdější anglický The Strife of Love in a Dream (Boj ve snu o lásku) je výstižnější. Jméno Poliphilo je metafora z řečtiny a znamená "milující mnohé/mnoho". V pozadí je světsky uplatňovaný novoplatonismus, který považuje eros za univerzální sílu.
Obsah románu: Poliphilo sní o své milované jménem Polia, která mu stále uniká. Vydává se na cestu na bájný ostrov Kithéra, patřící k Iónským ostrovům, na němž již Féničané vytvořili kult bohyně Afrodité Uranie. Afrodité se zde zrodila z mořské pěny a vystoupila na pevninu (později zpracoval ve třech malbách toto téma francouzský rokokový malíř Antoine Watteau). Poliphilova cesta ve snu vede kouzelnými lesy, grotami, umělými zříceninami, kolem triumfálnéích oblouků, pyramidy, luxusních lázní a amfiteátru, nádhernými paláci a rajskými zahradami.
Více zde: https://jan-k-celis.webnode.cz/news/hypnerotomachia-poliphili/

Hypnerotomachia Poliphili aneb Poliphilův boj o lásku ve snu je knihou v kontextu soudobé evropské literární kultury zcela výjimečnou: záhadná, pohanská a nepokrytě erotická romance vypráví vysoce stylizovaným jazykem plným mytologických alegorií a detailních popisů krajiny i architektonických památek
o Poliphilově hledání milované dívky jménem Polia. Kniha představuje nedocenitelný zdroj informací o renesančním stavitelství a dalších uměleckých oborech, bývá také tradičně v kontextu dobových alchymistických traktátů vykládána jako alegorie uskutečnění Velkého Díla.
https://www.trigon-knihy.cz/hypnerotomachia-poliphili-aneb-poliphiluv-boj-o-lasku-ve-snu
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.