Zisti kto si a rob to úmyselne.

Stephen Kinzer: BRATŘI - Jak CIA mění svět

26. září 2019 v 21:05 | afinabul
kratene

Vlna objevů o tom, jak funguje mozek, spustila v 21. století menší záplavu knih, které se snaží tyto objevy přiblížit laickému čtenářstvu. Představují obrovský pokrok, nejenom pokud jde o naše poznatky na poli psychologie a lidského chování, ale také co se týče našeho povědomí o mechanismech, které za určitých dějinných okolností ovlivňují chod světa. Jednou z takových dějinných okolností byla i studená válka. Veškeré níže uvedené postřehy, k nimž vědci a badatelé dospěli, se dají velmi přiléhavě vztáhnout i na bratry Dullesovy:
  • Lidé mají vnitřní dispozice k tomu, aby snáze přijímali teze, které korespondují s jejich dosavadními názory: přijímání takových tezí zlepšuje jejich duševní rozpoložení, kdežto přijímání protichůdných tezí toto rozpoložení zhoršuje.
  • Když se naučíme přehlížet teze, které protiřečí našim názorům, můžeme se tím zbavit vnitřního nesouladu. A pokud si tímto způsobem vykupujeme možnost, abychom si mohli uchovat naše nejhýčkanější představy, jsme ochotni zaplatit velmi vysokou cenu.
  • Hluboce zakořeněnou složkou naší přirozenosti je morální pokrytectví: morální prohřešky ostatních máme obvykle sklony soudit příkřeji než naše vlastní.
  • Skupinové myšlení přináší řadu problémů, které vedou k defektnímu rozhodování. Patří mezi ně kupříkladu opomíjení alternativních možností a záměrů; zanedbávání rizika, které je spojeno s preferovanou možností; ledabylý přístup k vyhledávání informací; selektivita při jejich zpracovávání a neschopnost docenit alternativy.
  • Často jsme o něčem skálopevně přesvědčeni, i když pravdu nemáme. […] [P]rojevy vysoké důvěry vám většinou říkají, že jedinec ve své mysli vytvořil koherentní příběh, ne nutně, že ten příběh je pravdivý.
  • Existují určitá přesvědčení, která jsou v rámci dané skupiny nebo sociálního společenství natolik zásadní, že rozhodují o tom, zda jste, nebo nejste jejími členy. […] Musíme si přiznat, že naše mysl není nastavena tak, abychom měnili názory jenom na základě evidence.
http://casopisargument.cz/2017/05/12/stephen-kinzer-bratri-john-foster-dulles-allen-dulles-a-jejich-tajna-svetova-valka/
https://www.rybkapub.cz/rybka/eshop/11-1-Novinky/-4-/5/186-Stephen-Kinzer-BRATRI
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.