Zisti kto si a rob to úmyselne.

Otřes ve Švýcarsku. CIA desítky let používala místní kryptografickou společnost pro špionáž

13. února 2020 v 8:55 | afinabul |  Ponerológia
Švýcarská vláda nařídila vyšetření činnosti kryptografické společnosti Crypto AG. Důvodem se staly zprávy o účasti společností v špionážní činnosti ve prospěch tajných služeb USA a Německa. Informovala o tom švýcarská média. (Foto: Flickr)

V úterý televizní a rozhlasová společnosti RTS uvedla, že švýcarská federální vláda 15. ledna nařídila vyšetřování činnosti společnosti Crypto AG. To bylo svěřeno bývalému federálnímu soudci Niklausu Oberholzerovi, který bude muset představit svou zprávu do konce června.

Důvodem k podobnému kroku švýcarských úřadů se staly výsledky předchozího vyšetření společně provedeného novináři ze švýcarské televizi Rundschau, německé televizní společnosti ZDF a amerického listu The Washington Post.

Novináři zjistili, že brzy po ukončení 2. světové války americká zpravodajská agentura CIA a německá zpravodajská služba BND začaly navazovat vztahy s Crypto AG, která poskytovala šifrovací zařízení pro ochranu tajných dat a zpráv po celém světě.

Od roku 1958 činnost Crypto AG byla kontrolovaná prostřednictvím přední společnosti Minerva v Lichtenštejnsku a nakonec v roce 1970 CIA a BND ji zcela koupily za 5 milionů dolarů. Od té doby zpravodajci kontrolovaly prakticky každou část činností švýcarské společnosti, od rozhodnutí o najímání, řízení prodejů a také výroby vysoce technologických šifrovacích zařízení. Tato tajná operace byla jmenována Thesaurus, později Rubicon.

Zákazníky Crypto AG bylo kolem 120 zemí, včetně jihoamerických, Íránu, Vatikánu atd. Mezi nimi nebyly Sovětský svaz a Čína. V průběhu osmdesátých let minulého století zařízení Crypto AG obsluhovala přibližně 40 % všech diplomatických kabelů a dalších vládních komunikačních prostředků. Data z nich pak byla analyzována americkou národní bezpečnostní agenturou NSA.

Uvádí se, že hacknutá švýcarská šifrovací zařízení hrála významnou roli například při jednáních v Camp Davidu v roce 1979, při krizi s americkými rukojmími v Íránu v roce 1981, pro poskytování informací Velké Británii během válce na Falklandských ostrovech v roce 1982 a také během americké invaze do Panamy v roce 1989.

V roce 1993 německá zpravodajská služba měla ukončit svou účast v operaci a předat svůj podíl ve společnosti Spojeným státům, které pokračovaly v operaci až do roku 2018.
https://ac24.cz/-/otres-ve-svycarsku-cia-desitky-let-pouzivala-mistni-kryptografickou-spolecnost-pro-mezinarodni-spionaz-pisi-media?


V stredu médiá informovali o tom, že Okresný súd Bratislava I vydal neodkladné opatrenie voči poslancovi Smeru-SD Ľubošovi Blahovi, s tým že má zo sociálnej siete Facebook zmazať videá o firme Eset (viac v článku).
https://www.hlavnespravy.sk/simecka-ps-ku-statusom-blahu-esete-sud-rozhodol-spravne-povest-uspesnej-slovenskej-firmy-zostane-posliapana-reaguje-aj-byvaly-vazen-dano/2051375
Viacerí politici vyslovili obavy z možnej manipulácie s výsledkami aktuálnych parlamentných volieb. Je to paranoidné? Nuž ale ak je reálne hovoriť o zmanipulovaných voľbách v USA, tak prečo by to nemohlo byť hrozbou, ktorú treba brať do úvahy aj na Slovensku?
https://www.hlavnespravy.sk/ake-nebezpecenstvo-ze-volby-budu-zmanipulovane-com-nas-maju-varovat-signaly-uplynulych-rokov/2051385
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 olaff olaff | E-mail | 18. března 2020 v 12:27 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.