Zisti kto si a rob to úmyselne.

Žádost o vytvoření revizní komise pro řecký státní dluh.

24. june 2011 at 14:16 | afinabul |  NBS
.
.
.
...
najvacsi uver bol prostrednictvom uverovych derivatov od americkych bank. Grecko sa chytilo do dlhovej pasce - rovnakej, ake robil MMF pre krajiny Juzej Ameriky a Afriky.
...
Pro lepší pochopení situace v Řecku a proč tam lidé demonstrují a bouří se.
Naše sdružení bylo kontaktováno paní Zoe Michu, která nás požádala o podporu velmi zajímavého a podle našeho názoru i velmi potřebného projektu. Bližší informace naleznete v druhé polovině této stránky. Nejdříve však vysvětlující slovo úvodem...
Na malou chvíli si představte, že bydlíte v paneláku, kde je 24 bytových jednotek s šedesáti obyvateli. Vy, stejně jako každý v tomto domě, vlastníte svůj byt, ve kterém žijete. Protože řešení provozu a administrace týkající se vody, elektriky, údržby a ostatních potřebných záležitostí je složitá a časově náročná, zvolíte ze svého středu 5 zástupců, kteří budou placeni z peněz, které každý měsíc odvádíte do společného fondu oprav. Vše jde hladce a léta plynou. V bytech se svítí, je teplo a říkáte si, jak je to dobře postavený dům, protože se na něm takřka nic neopravuje a pořád ještě stojí. Sem tam vidíte dole u výtahu na nástěnce zápis z porady, kterému moc nerozumíte, a když už se zeptáte kohokoliv z pěti zástupců, které jste si zvolili, řeknou vám, že to je věc zástupců a vy ať se nestaráte, že je vše v pořádku.
Najednou přijde dopis z magistrátu města, jehož členy jste nevolili, ani takový magistrát nic nevlastní, jen existuje, naditý hromadou papírů. V tom dopise stojí, že dlužíte tolik peněz, že už vám další nepůjčí a že jste zbankrotovali. Ptáte se: "Co se děje? Nemůžeme dlužit! Platíme složenky za odběry vody, elektřiny a dalšího a navíc spoustu peněz dáváme do fondu oprav a nic se neopravuje, tak tam musí peníze naopak přebývat a ne že dlužíme!!!"
Nakonec se zjistí, že za peníze ve fondu oprav ve vašem družstvu si vámi zvolení zastupitelé a jejich kamarádi stavěli domy a kupovali další byty. V tom přikáže magistrát okolním panelákům, že vám musí přispět na to, abyste se s tím dluhem vyrovnali, ze svých rozpočtů. Ti sice nadávají, ale peníze dát musí, protože na to má magistrát vyhlášku. Ale peníze, které pošlou do rozpočtu vašeho domu, nejdou na opravy či na výstavbu nových bytů, jejichž pronájmem, by vaše družstvo získalo výdělek na umoření dluhu. Naopak, jdou na opravu a výstavbu bytů pro členy vaší komise a jejich kamarádů a vy tento dluh musíte splácet. Nakonec to dopadne tak, že v části vašich bytů se nedá bydlet, protože neteče teplá voda. A zbylou část vám magistrát nařídí prodat za symbolickou cenu, protože takhle špatné byty nemají velkou hodnotu. Jste na dlažbě a vaši zvolení zástupci z komise se vám z bezpečí svých nakradených domovů smějí, protože i když vás okradli, ničím neručí, mají imunitu, a není, kdo by je odsoudil, protože takový soudce by si podřízl větev sám pod sebou.
Přesně v takovéto situaci se nachází lidé v Řecku. Jedno z jejich největších přání je zodpovězení otázek: Kdo je zadlužil? Na co se vypůjčené peníze použily? A kam se většina z nich ztratila? V tomto jim ovšem můžeme pomoci i my a to pouhým vyjádřením podpory. A proč bychom to měli udělat? Pokud ne ze solidarity, tak především kvůli tomu, že jsme již v podobné situaci. Z Řecka do České republiky je to kousek jak geograficky, tak situačně, protože popravdě řečeno, my v České republice jsme v situaci, kdy k nám už pomalu jede onen pošťák s dopisem z magistrátu, akorát jsme si ho ještě nepřevzali
A co tedy Řekové opravdu chtějí? Text petice:

Žádost o vytvoření revizní komise pro řecký státní dluh.
My níže podepsaní, jsme přesvědčeni, že je naléhavá potřeba pro vytvoření revizní komise, která prověří Řecký státní dluh. Nynější politika Evropské Unie (EU) a Mezinárodního Měnového Fondu (MMF), jenž řeší státní dluh, nám způsobila velké sociální zatížení. Tudíž řecký lid má demokratické právo žádat, aby měl k dispozici všechny informace o dluhu, který je státní, nebo státem zaručený.
Cílem této komise bude, aby vypátrala důvody státního dluhu, za jakých podmínek vznikl a jak byly tyto prostředky z půjček použity. Na základě těchto výsledků lze vypracovat patřičná řešení tohoto dluhu, včetně řešení co s dluhem, který se prokáže jako nelegitimní či zpronevěřený. Účelem komise bude pomoci Řecku přijmout nutná opatření, tak aby čelilo tíze dluhu. Komise se také pokusí zjistit, kdo je zodpovědný za problematické dlužní smlouvy.
Státní a soukromé dluhy se nacházejí v jádru krize eurozóny. Světová krize, která začala v roce 2007, se vyhrotila v dlužní krizi periferie (okolních států) eurozóny. Podle posledního státního rozpočtu se očekává vzrůst řeckého veřejného dluhu z 299 miliard Eur (127 % HNP), který byl v roce 2009, na 362 miliard Eur (159 % HNP) v roce 2011. Růst veřejného dluhu zvyšuje nebezpečí národních bankrotů v okolních zemích a zvětšuje možnost bankovního krachu v Evropě. Evropská Unie, se souhlasem národních vlád, zareagovala uplatňováním záchranných programů, které umožňují dočasné půjčování států eurozóny a ochraňují banky. Avšak tato opatření nebyla dostatečná, aby uklidnila finanční trhy a výsledkem je, že stále rostou úroky z půjček pro okolní země. Navíc cílem těchto programů byly škrty. Řecko, Irsko a jiné země byly přinuceny, aby snížily mzdy, důchody a veřejné výdaje, aby minimalizovaly sociální zabezpečení, privatizovaly státní podniky a uvolnily trhy. Tím se nevyhnutelně zvýší ztráty země, poněvadž se zvýší nezaměstnanost, zavřou se podniky a sníží se výroba.
Řecko se ocitlo v jádru záchranných programů EU, ale řecký lid je držen v úplné tmě a nevědomosti, co se týká struktury a podmínek státního dluhu. Nedostatek informací je zásadním neúspěchem dnešního demokratického procesu. Národy, po kterých se požaduje, aby zaplatily programy EU, mají demokratické právo vědět, za co platí. Komise může přispět k nápravě tohoto nedostatku. Může také inspirovat účast širších sociálních skupin k vzniku hnutí pro řešení veřejného dluhu. Komise bude mezinárodní a bude se skládat z daňových a finančních revizorů, právních odborníků, ekonomů, zástupců zaměstnanců a členů občanských organizací. Bude nezávislá na politických stranách, ale nevylučuje účast politiků v případě, že souhlasí s cílem komise. Komise zabezpečí odborné znalosti, demokratickou zodpovědnost jakož i dozor nad všemi účastníky.
Aby komise dosáhla svého cíle, musí mít přímý a stálý přístup ke smlouvám, z nichž vznikl státní dluh, včetně vydání dluhopisů, bilaterálních, multilaterálních a jiných forem státních dluhů a závazků. Bude muset mít náležitou moc, aby měla k dispozici všechny dokumenty důležité k vykonání svého díla. Je také nutné vytvořit náležité procedury, které dovolí komisi, aby předvolala státní funkcionáře k podání svědectví a taktéž aby kontrolovala a měla přístup, po zdůvodněné žádosti a soudním rozhodnutí, k bankovním účtům - hlavně těm státním v soukromých bankách a v Národní Bance Řecka. Konečně musí mít k dispozici přiměřený čas k prošetření smluv a k vydání výsledku šetření.
Vznik mezinárodní a nezávislé Komise řeckého státního dluhu je bezpochyby nutná. Je to také demokratická žádost řeckého lidu, na kterém spočívá váha této krize a který chce znát příčiny této krize. V každém smyslu řecká komise pro státní dluh by mohla být příkladem i pro jiné státy eurozóny.
Zde naleznete originální výzvu a možnost podpořit Řecko připojením se k petici.
.
.

"No Galko, Vitaj v Grécku, aj Gréci sa zadlžili pre veľké pôžičky na nákup zbraní. Viď Doc. prof. Šikula, ktorý to jasne a krásne otvorene povedal."
na slovenskom rozhlase bol doobeda s nim rozhovor. bolo to prijemne pocuvanie, chcela som to pridat,ale nenasla som to v archive,neviem totiz ako sa vola ta relacia. budem hladat.Grékom ku kríze pomohli americkí bankári z Goldman Sachs

Goldman Sachs je vyšetrovaná za pomáhanie Grécku schovávať jeho rozsiahle dlhy.
Kontroverzná banka z Wall Street - prezývaná ako upírska chobotnica pretože jej chápadlá rozťahuje široko a ďaleko - je obvinená z profitovania z komplexných menových obchodov, ktoré Grécku pomohli sfalšovať jeho financie.
V rámci kontrolného podania v USA, Goldman odhaľuje, že je "predmetom viacerých vyšetrovaní a preverovaní rôznymi vládnymi a kontrolnými orgánmi" v rámci spojenia jej finančných transakcií s Gréckom.
Európska komisia už začala vyšetrovanie vzájomných vzťahov medzi bankou a Aténami. Z odhalenia nie je jasné koľko iných krajín by mohlo vyšetrovať jej obchody s týmto stredomorským štátom.
Gigant z Wall Street, podľa tvrdení, obdržal 192 miliónov libier za poplatky za uskutočnenie komplexných menových transakcií v roku 2001, ktoré pomohli Aténam požičať si hotovosť bez toho, aby sa to udávalo do kníh ako pôžička.
Tzv. "swapové" obchody pomohli Grécku dodržať limity eurozóny v rámci vládneho zadlžovania.
Táto dohoda bola povolená na základe pravidiel Európskej únie, ale po finančnom zrútení stredomorského štátu sa dostala pod oveľa prísnejšiu kontrolu.
Grécky deficit predstavuje bezmála 13 percent HDP a verejný dlh je takmer dvojnásobný ako oficiálny strop, a to 113 percent HDP.
Goldman Sachs bola kedysi považovaná za neporaziteľnú banku, ktorá mohla prebiť každú ponuku iných firiem. Vždy platila obrovské sumy svojim zamestnancom, t. z. že mohla zamestnávať najväčšie talenty finančného sveta.
V posledných týždňoch sa ale nadvláda tejto banky na finančných trhoch dostala do ohrozenia z dôvodu odhalenia, že je vyšetrovaná americkými orgánmi za podvod.
Americká komisia pre cenné papiere a burzu obvinila Goldman zo zavádzania jej vlastných klientov a ich povzbudzovania k investovaniu do produktu, ktorý bol odsúdený na neúspech.
Súdny spor sa zameriava na obchody uskutočnené hypotekárnym obchodníkom Fabricom Tourre, ktorý je odvtedy na správnej dovolenke.
Obchody Goldman Sachs sú taktiež vyšetrované kontrolórmi Veľkej Británie, orgánom finančných služieb.
Gréci hľadajú príčinu dlhov. Aj v amerických bankách
Gréci sa snažia zistiť, či ku zhoršeniu ich dlhovej krízy čiastočne neprispeli investičné banky zo Spojených štátov. Uviedol to v nedeľu grécky premiér Jorgos Papandreu. Americká prokuratúra začala už pred niekoľkými dňami hĺbkové vyšetrovanie v šiestich bankách na Wall Street. "Áno, je tam veľká zodpovednosť. Nevylúčil by som, že tam bude aj nejaký postih," odpovedal Papandreu na otázku, či by Grécko mohli voči bankám z USA podniknúť právne kroky.
http://spravy.pravda.sk/greci-hladaju-pricinu-dlhov-aj-v-americkych-bankach-fw9-/sk_ekonomika.asp?c=A100516_170041_sk_ekonomika_p01
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.